Postilė 0,8 KB Atspindžiai
15471997
450 metų lietuviškam raštui

      Šie metai internete buvo lemtingi Lietuvai - lietuvių kalba pradėjo vyrauti, pateikiant lietuvišką informaciją. Dabar gal tai ir atrodo savaime suprantama, bet dar pernai buvo įsigalėjusi anglų kalba ir visai nebuvo aišku, ar ji netaps vienintele ateities susikalbėjimo priemone. Bet grįžkim į pradžią.
      Pradžia buvo padaryta ne Lietuvos valstybėje, o užsienyje, apsišvietusių Prūsijos lietuvninkų pastangomis. Gal didžiausią poveikį padarė prieš 450 metų išleistas Martyno Mažvydo "Katekizmas". Pirmosios lietuviškos knygos metinių svetainę internete įrengė
      Multimedia centras humanitarams. Svetainė jau ištisus metus prižiūrima su didele meile ir išmanymu, dažnai atnaujinama ir papildoma. Turinys dalykiškas, o apdaila maloni ir atitinka paskirtį. Greta istorijos lapų, renginių ir paminėjimų apžvalgos - puiki menų galerija, svarbiausių dalykų vertimai aglų ir vokiečių kalbomis. Mielas lietuvybės židinys interneto platybėse:

www.mch.mii.lt/atspindziai

LOL aukso kryžius

Redaktoriaus žodis

      LI auksinis kryžius nėra koks nors valstybės ordinas, jis neskiriamas balsuojant, nesuteikia jokių privilegijų ir neužkrauna atsakomybės. Tai nėra geriausiųjų rinkimai - konkursai, numeracija, apdovanojimai nekaip dera su žmogiškuoju orumu.

      Tiesiog prižiūrint "Lietuvą internete", įtraukiant į paieškos rodyklę naujas paslaugas, elektronines buveines, apžvelgiant savaitės įvykius Lietuvos internete, dažnai labai norisi padėkoti, išreikšti pagarbą, nors geru žodžiu atsiliepti apie tuos, kurie įneša ką nors naujo, vertingo, gražaus, kas dar vienu laipteliu pakylėja, praturtina, atveria Lietuvą į ateities pasaulio bendruomenę.

      Juo labiau, kad kūrėjai niekada nebūna deramai įvertinami, jų atlyginimas, viešpataujant apmokėjimui pagal sąnaudas, visada atsilieka nuo jų nuopelnų. Tuo tarpu jų paslaugos neretai būna visai nemokamos ir visiems prieinamos.

      Jei tikėti šviečiamojo amžiaus išminčiumi Rošfuko (François De LaRochefoucauld), "Nuoširdžiai girti gerus darbus - beveik tas pats, kas prisidėti prie jų darymo".

Vertinimo rodikliai:
naudingumas,
naujumas Lietuvoje,
lengvas priėjimas (nemokama, neperkrauta baitais ir technologiniais suvaržymais),
rūpestinga priežiūra (tikslūs ir išsamūs duomenys, dažnas jų atnaujinimas),
maloni išvaizda, aiškumas.
Pageidautina, kad WWW buveinę be didelių nuostolių būtų galima atverti ir Opera, Arachne, Lynx'u, senesnių laidų Netscape Navigator, MS iExplorer'iu.
      Suprantama, viską aprėpti, tiksliai ir visapusiškai išnagrinėti sunku, todėl labai praverstų Jūsų atsiliepimai, argumentai, pasiūlymai.

Vladas Palubinskas

Reikšmingiausi M.Mažvydo pasekėjai

MSiE Logo Microsoft. Lietuvybės persvarą internete nulėmė Bilas Geitsas (William Gates). Daugelio apkalbamas ir persekiojamas (šiuo metu jo tėvynė prievartauja neregėto dydžio išpirkos - po milijoną dolerių kasdien - už sėkmingą kompiuterių operacinės sistemos pritaikymą internetui), jis įdiegė lietuvybę (raštą, kalendorių, kt.) į pačią MS Windows-95 sistemą, o visas Microsoft interneto programas padarė itin patogias perjungti, rašyti ir skaityti įvairiomis kalbomis ir skirtingais rašmenų išdėstymais. Ir tai padarė žinodamas, kad daugiau kaip 90% jo kūrinių Lietuvoje naudojama piratiniu būdu. Į tai jis atsakė "atsukdamas kitą skruostą" - tokį didelį, sudėtingą, svarbų ir nuolat tobulinamą interneto programų rinkinį dabar platina visai nemokamai. Gerą MSiE atstovybę įkūrę "Penki kontinentai" - http://ie.5ci.lt, o tiesioginis adresas www.microsoft.com.

EuroSeek EuroSeek - pirmasis interneto seklys, įrengęs pasaulinę duomenų paiešką lietuvių kalba. Eilinis pavyzdys, kaip biznio ryklių savanaudiškumas geriau už politikų gražbylystes ir teisingumą. Valstybė, tverta puoselėti tautiškumui, kaip ir prieš šimtus metų daugiausia užsiėmusi plėšikavimu, reketu ir grobio skirstymu, o gerovę kuria vieniši išradėjai ir visų ujami verslininkai.

LED VTeX leidykla sukūrė populiarią (deja, daugiausia piratiškai) žinynų programą LED su įdėtais anglų ir vokiečių kalbų vertimų į lietuvių ir atvirkščiai žodynais.
      Kompiuterijos ir interneto terminų žodynai.
      Satja sukurtas paprastas ir patogus priedas pritaikyti Windows 95/NT įvairiems lietuviškų rašmenų išdėstymams, jų verstukas MS Word'ui.

Tai antroji LOL apžvalga. Ankstesniųjų turinys:
  • 1997.11.09 Knygų leidybos naujienos
  • Vertinimo konkursai Lietuvos internete:
  • ALF organizuojami WWW čempionatai
  • BNN renkami Patys baisiausi puslapiai

  • Rodyklė | Žinios | Verslas | Ryšys | Kelionės | Pažintys | Pramogos | Sportas | Dailė | Muzika | Žaidimai | Žinynai
    ‡ "Lietuva internete", 1997.12.13 Papildymai Reklama Pastabos Prenumerata